Vasky používají cookies na našich webových stránkách k usnadnění a zlepšení vašeho online zážitku. Pokračováním v používání našich webových stránek souhlasíte s používáním souborů cookies.

Zavřít
Menu
Košík0

Weatherproof insole

Insole is an inner part of a shoe, which during walking is beneath your foot. When you are filling in your order, you have the option to add weatherproof insole, which means that instead of a typical smooth insole we will sew in a sole with fur to ensure ground frosts do not get through

Natural ram

If you know you will wear your shoes into severe frosts or you plan to wade through snow or you are planning to go north, we recommend to add this extra weatherproofing. There is inside fur on every side of the shoes and it will make your feet feel incredibly comfortable.

Synthetic ram

Kožíšek, který změkčí každý váš krok a poskytne vám ochranu před chladem i během horské výpravy nebo mrazivé noci. Pokud čekáte prudkou zimu a nechcete, aby vám zamrznul úsměv na tváři, přidejte si ho do svých botek v prvním kroku objednávky.

Textile weatherproof

If you are looking for the golden middle way between shoes in basic version and with shoes with fur, choose this textile weatherproofing. It is not as soft as fur, but it will protect you from winter.